fotoirlandia.com - Irlandia - zdjecia, fotki i fotografie  GALERIA  TOP  MAPA  FORUM  WARSZTAT  |   ZAREJESTUJ SIE  
polski english    

Ilo zdj z hrabstwa Leitrim: 13

Leitrim

Hrabstwo Leitrim jest jednym z hrabstw Irlandii, leży w prowincji Connacht.

Krótki odcinek granicy Leitrim stanowi wybrzeże Atlantyku, jest jednak ono raczej lądowym hrabstwem. Sąsiadami hrabstwa są: z prowincji Ulster - hrabstwo Donegal (na północy), Fermanagh (na północnym wschodzie) i Cavan (na wschodzie); z prowincji Leinster - hrabstwo Longford (na południu), a na zachodzie hrabstwa z Connacht: Roscommon i Sligo. Fermanagh znajduje się w Irlandii Północnej, reszta hrabstw - w Irlandii. Rzeka Shannon i Lough Allen dzielą Leitrim na North Leitrim (Leitrim Północne) i South Leitrim (Leitrim Południowe).

W dawnych czasach hrabstwo Leitrim tworzyło zachodnią połowę królestwa Breifne. Rodzina O'Rourke z Dromahair przez długi czas miała duży wpływ na ten region, ich heraldyczne lwy do dzisiaj znajdują się na herbie hrabstwa. Początkowo istniały silne więzi z East Breifne (wschodnim Breifne), dzisiejszym hrabstwem Cavan, osiedlił się tam klan O'Reilly. Inwazja Normanów, którzy najechali te tereny w XIII wieku i okupowały południe Breifne.

Brytyjski Lord namiestnik, Sir John Perrott, rozkazał legalne ustanowienie hrabstwa Leitrim w 1565. Perrott wyznaczył też aktualne granice hrabstwa w roku 1583, zawierając w nich góry o tej samej nazwie na północnym zachodzie i bagniste polany na południowym wschodzie. Tradycyjnie mówi się o Pięciu Lasach, który rosły w Leitrim do XVII wieku. Dzisiejsze olbrzymie mokradła powstały zaraz po zniknięciu drzew. Wilgoć szybko zadecydowała o reputacji tych terenów: mieszkańcy mówili, że ziemia nie była sprzedawana akrami - była sprzedawana galonami!.

Dzisiaj hrabstwo ma jedną z najniższych gęstości zaludnienia w Irlandii, jest też jednym z najmniejszych hrabstw. Leitrim ma też najkrótsze wybrzeże (rzecz jasna spośród hrabstw, które posiadają je w ogóle): jedynie dwie mile na zachód od Bundoran. W roku 2003 w Carrick-on-Shannon zainstalowano pierwsze światła drogowe w hrabstwie.

rdo: Wikipedia
Lough Gill - Leitrim

Leitrim - Ciekawe miejsca


Nikt nie dodal jeszcze zadnego ciekawego miejsca w tym regionie...
  Dodaj swoje ciekawe miejsce
sortuj od najlepszych

Leitrim - Zdjecia

Podstrony galerii:   

muzykant - Leitrim Strandhill beach - Leitrim ich troje - Leitrim Strandhill beach - Leitrim Glencar Waterfall - Leitrim glencar - Leitrim  Lough Rinn - Leitrim ...iść w stronę słońca... - Leitrim Rally of Ireland - Leitrim Bliskie spotkanie - Leitrim
Lough Gill - Leitrim mullaghomore - Leitrim Glencar Waterfall - Leitrim


Logowanie / Zapomniane hasło    Użytkownicy    Linki    Reklama na FOTOIRLANDII    Reklamuj FOTOIRLANDIE    Regulamin    Mapa Strony   
PARTNERZY:    Strony Internetowe Kraków   Fotograf Kraków   Fotografia biznesowa - tomekpikula.com  
Kontakt:    info@fotoirlandia.com    GG: 2805496 lub 2957922

© Copyright 2005-2018 - FOTOIRLANDIA.COM